Kik vagyunk?
Rólunk

Fitos Dezső

Ars poétikánk a hitelesség. Hűek vagyunk hagyományainkhoz, táncainkhoz, mely magas szintű tudást igényel, hogy a mozdulat kifejező ereje is láttassa azt az erőt, amely régről jön és minden táncművészeti ág alapja! Hiszünk a néptánc kortárs művészeti megmutatkozásában! Hisszük, hogy erejével , természetességével megszólítja a ma emberét! Alkalmas az érzelmek legszélesebb skáláját megmutatni, színházat varázsolni! Szerencsések vagyunk, hogy egy olyan sajátos és rendkívül gazdag kultúrát tudhatunk magunkénak, ami kifogyhatatlan és állandó inspirációul szolgál. Büszkék vagyunk arra , hogy állandó támogatás és saját próbahely nélkül is létezünk. Végül de nem utolsó sorban, kivételes táncos egyéniségek tagjai a társulatnak!

Kocsis Enikő
Csapatunk
Táncos lábaink


Németh Antal
Eddigi életem egyik legmeghatározóbb pillanata az volt, amikor kisiskolásként elkezdtem táncolni. A 2001-ben jött indíttatás hatására lettem az akkori, zentai Pitypang Táncegyüttes tagja. Az általános iskolát Zentán, majd középiskolás éveimet Békéscsabán töltöttem a Bartók Béla Művészeti Szakgimnázium diákjaként. Itt kezdődött tudatosan táncossá válásom, táncossá váló képzésem. Itt ok más táncművészeti ágazattal ismerkedtem meg, és a néptáncot is teljesen más szintekre emelték előttem. Az érettségi bizonyítvány megszerzése után a Magyar Táncművészeti Egyetemen szereztem táncpedagógus diplomát.
Több együttesben, társulatban végeztem, végzem művészeti tevékenységeim, valamint ahol csak tudtam, megmérettettem magam országos szinten az ifjúsági, illetve felnőtt mezőnyben is. 2013 óta vagyok a Szentendre táncegyüttes és a Fitos Dezső Társulat oszlopos tagja, amely a mai autentikus néptáncművészet, valamint táncszínházi előadások egyik legmeghatározóbb irányadója. Mindemellett a Csaba Nemzetiségi Néptáncegyüttesben is tevékenykedem, nemcsak mint szólótáncos, hanem mint pedagógiai asszisztens is bontogatom szárnyaim.
A számos helyről érő impulzusok nemcsak a táncművész énemet csiszolják, hanem hozzájárulnak pályakezdő pedagógus pilléreim megalapozására is. Azt gondolom, minél több embertől tanul az ember, s próbálja eltanulni, ellesni a szakma rejtelmeit, annál szélesebb lesz későbbi palettája. Jelenlegi meglátásom alapján táncosként, s pedagógusként is az alázatos, odaadó munkát pártolom. Tovább vinni, továbbadni a lehető legpontosabban, alázattal a ránk hagyott értékeket, s ahogy a mestereimtől tanultam, visszanyúlni a tiszta forráshoz, az eredetihez, s azt képviselni. Remélem, a több éves munka, odaadás, odafigyelés nálam is meghozza majd gyümölcsét, s egyszer példaképeimhez hasonló táncos, ill. pedagógus pályát tudhatok magam mögé.
Szakmai sikerek, eredmények:
- Országos Aranygyöngyös és Aranysarkantyús Szólótáncfesztivál, Békéscsaba:
- „Aranysarkantyús táncos” cím – 2015
- Vásárhelyi László – díj a legjobb férfitáncos teljesítményért – 2015
- A magyarpalatkai férfitáncok előadásáért különdíj
- Fitos Dezső Társulat különdíj
- Országos Aranygyöngyös és Aranysarkantyús Szólótáncfesztivál, Békéscsaba:
- „Aranysarkantyús táncos” cím – 2017
- Vásárhelyi László – díj a legjobb férfitáncos teljesítményért – 2017
- „Tedd ki a pontot!” XX. Jubileumi Nemzetközi legényesverseny:
- Év legényes táncosa cím – 2017 Helyezés
- Országos Pásztortánc Verseny – 2018 I. Helyezés
- Szekszárdi Néptáncfesztivál – Szólótáncosi nívódíj – 2018
- Országos Aranygyöngyös és Aranysarkantyús Szólótáncfesztivál, Békéscsaba:
- „Örökös Aranysarkantyús táncos” cím – 2019.
- Kárpát-medencei Verbunkverseny – 2019 I. Helyezés
- Rákóczi Kovács Gusztáv alapítvány vándordíja
- A legkreatívabb, legtalálékonyabb táncos különdíja a Fehérnép felajánlásából
- A Rákóczi Kovács Gusztáv Hagyományőrző Együttes különdíja
- Príma Junior Díj, Népművészet és Közművelődés kategória – 2019


Kupec Zsolt
Hálás lehetek szüleimnek, hogy beleszülettem a néptáncba, és támogattak céljaim elérésében. Nagyidán kezdtem el táncolni, és együttest vezetni, ahol egészen kicsi koromban megismerhettem Enikőt és Dezsőt. Mindig is nagy példaképek voltak számomra, ezért mikor Pestre kerültem, a tanulmányaim folytatása miatt, egyértelmű volt számomra, hogy az ő együttesükben szeretnék táncolni.
A tánc mellett az M2/Petőfi TV riportere vagyok, ahol gyakran táncos témákról is forgatok. Az előbb leírtak alapján ki merem jelenteni, hogy életem a tánc.
U.i.: A koporsómban is táncolni fogok.


Gasztonyi Áron
Jómagam 4 évesen kezdtem el néptáncolni a győri Lippentő Táncegyüttesben és lényegében ott is nőttem fel. Enikő és Dezső szinte második szüleink voltak, nem csak táncra és kúltúrára, hanem egy értékrendre neveltek minket kicsi korunk óta, amit később az élet bármely területén tudtunk és tudunk kamatoztatni.
Amikor a tanulmányaim folytatása végett Pestre kerültem, nem volt kérdés, hogy náluk szeretnék továbbra is táncolni. Számomra a tánc sokmindent jelent, családot, barátokat, örömöt, testi és lelki kihívást, melyben kiteljesedhetek, hisz amióta az eszemet tudom ebben élek.


Szerényi Béla
Óvodás koromban a Csillagszemű táncegyüttesben kezdtem el táncolni. Az ott szerzett rengeteg tapasztalat, életre szóló barátságok és a tánc imádata arra késztetett, hogy ezen tanulmányim folytassam, folyamatosan fejlesszem. Fitos Dezsőhöz és Kocsis Enikőhöz sodort a szél, ami úgy gondolom, a lehető legjobb döntésem volt.
Energikus lendületük, ugyanakkor minden apró finomságra kiterjedő figyelmük és érzékenységük, a kultúránk életvitel szintű megélése vonzott oda hozzájuk, hiszen jómagam is zenész családban születtem, a magyar kultúrát anyanyelvemként kezelem. Kiapaszthatatlan motivációt ad ilyen mesterekkel, barátokkal együtt dolgozni!


Mir Dávid
7 éves korom óta néptáncolok, amelyet eleinte a szereplések miatt kedveltem meg, majd évről évre egyre jobban beleszerettem ebbe a mozgásvilagba, valamint abba a kultúrába amely ezt ilyenre formálta. Nagyon sokat tett ehhez a táncházmozgalom, amely megmutatta, hogy a néptánc felhasználása nem csak felidézése a múltnak, hanem egy a testünkön újra és újjá éledő dolog.
Számomra a néptánc a lélek felszabadulásának egyik legtisztább formája, ahol a zene és mozgás harmóniája semmi máshoz nem hasonlítható. Nagyon sokat jelent nekem, hogy a társulat tagja lehetek, hiszen egy fantasztikusan tehetséges és inspiráló csapatról van szó, amelyet mestereink, Fitos Dezső és Kocsis Enikő szakmai tudásukkal, türelmükkel és a szeretetükkel tartanak egybe és visznek előre.
A Társulat munkáját azért is tartom egyedülállónak, mert ékes példákat ad arra, hogy a néptánc mozgásvilágával képesek vagyunk kultúránk értékeinek megőrzésére, valamint táncszínházi formában új, saját üzenetek megformálására is egyaránt.
Díjak:
- 2017: XX.Nemzetközi Legenyesverseny "ifjú tehetség" díja
- 2018: V.Országos Nagyecsedi Verbunk verseny II. helyezés
- V.Székelyföldi Legényesverseny II.helyezes
- 2019: XIV.Országos Szólítani fesztivál, aranysarkantyú díj


Mészáros Kinga
Néptáncos pályafutásom 3 éves koromban kezdődött szülőfalumban,Tengelicen az óvodában. 4 éves koromtól a Szekszárdi Bartina Néptánc Egyesületben folytatódott 14 éven keresztül. Gimnazista éveim alatt tudatosult bennem, hogy a hivatásom a néptánc lesz. Anyaegyüttesemtől lehetőséget kaptam arra, hogy tánctanárként oktassak kisgyermekeket. Ezután gimnazista végzős évemben jelentkeztem 2017-ben a Magyar Táncművészeti Egyetemre, ahova sikeresen felvételt nyertem. 2020-ban táncos és próbavezető diplomát szereztem. Jelenleg az egyetem néptáncpedagógus mesterképzésén tanulok , s néptáncpedagógusként dolgozok a Pesovár Ferenc Alapfokú Művészeti Iskolában, ahol általános iskolás korosztályt tanítok.
Enikővel és Dezsővel először közel 10 éve találkoztam egy tehetséggondozó táborban Fadd-Domboriban. Azóta sok közös munkában, alkotásban, szép emlékben volt részem Velük. A többéves ismerettség révén nem volt kérdés, hogy Budapestre költözve Náluk szeretnék táncolni,fejlődni. Az ő odaadásuk, alázatuk, a néptánc iránt érzett fanatizmusuk nagy motiváció számomra. A tánc: a mindenem, amely gyermekkorom óta az életem legfontosabb része. Ez a társulat számomra az, amely a legszínvonalasabban képviseli a magyar kultúrát, a néptánckincset. Régen még csak álom volt, hogy egyszer a társulat tagja legyek...
Eredményeim:
- Szüret Táncos Párja 2. helyezés,Szekszárd
- "Legjobb női táncos" Bartina Néptánc Egyesület


Simon Alexandra
18 éve kezdtem el táncolni a Tolna megyei Tamásiban induló Pántlika Néptáncegyüttesben, mint alapítótag. Általános iskolás, gimnazista és közgazdász hallgatói éveimet is végigkísérte a néptánc, ami szépen lassan átalakult hobbiból szerelemmé, és 2016-tól már néptánc oktatóként is tevékenykedek. Ugyanebben az évben a Pécsen megrendezésre kerülő III. Baranyai Szólótáncfesztiválon ‘Baranya kiváló tàncosa’ díjat nyertem el. 2017-ben, háttérbe szorítva pénzügyes “énemet”, sikeresen felvételiztem a Magyar Táncművészeti Egyetemre, ahol 2020-ban táncos és próbavezetői diplomát szereztem, majd néptáncpedagógus mesterképzésen folytattam tovább tanulmányaimat.
2017 szeptembere óta táncolok Kocsis Enikő és Fitos Dezső együttesében. Elhivatottságuk és profizmusuk már korábban lenyűgözött, így mikor Budapestre sodort az élet, rögtön tudtam, hogy náluk szeretném folytatni táncos pályafutásomat. Újító szándékkal, de mégis a tiszta forrásból táplálkozva készítik koreográfiáikat, ami olyasfajta lendülettel és erővel társul, amivel még korábban sosem találkoztam.
Számos művészeti ágban kipróbáltam magam, ahol sikereket értem el, de az évek alatt arra jöttem rá, hogy a néptánc pótolja mindazokat az impulzusokat, amik nélkül szürkék lennének a hétköznapok. Szokták mondani, “ha táncolsz, élsz”. Én ezt érzem, mikor színpadon állok.


Nagy Dorottya
Szerbiában születtem, s nevelkedtem fel. A népi kultúra szeretetébe bele születtem, ugyanis anyukám gyermekkora óta néptánccal foglalkozott, így nem volt kérdés, hogy engem is elindít ezen az úton. Négy éves koromban kezdtem ismerkedni a népi kultúra világàval, s szinte minden válfaját kipróbáltam. Énekeltem, brácsáztam, de leginkább a tánc állt hozzám legközelebb, azóta is töretlenül a szerelmese vagyok.
Jelenleg az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán jogász hallgatóként élem mindennapjaimat. A népi kultúra, de mindenek előtt a néptánc számomra a világot jelenti. Megtestesíti magát az életet, az érzelmet, annak minden nehézségét és gyönyörűségét.
Amikor felkerültem Budapestre, nem volt kérdés, hogy Kocsis Enikőnél és Fitos Dezsőnél szeretném folytatni a táncot. Szakmai tudásuk, hitelességük, előadói készségük elkápráztatott. Most már azt is tudom, hogy mindezek mellett hatalmas szeretettel állnak a táncosaikhoz, és igyekeznek minden táncosukból kihozni a maximumot.


Hanekám Luca
3 éves koromban kezdtem táncolni Enikő és Dezső győri csapatában, a Lippentő Táncegyüttesben. Az egész gyermekkorom végigkísérték a pénteki próbák, melyek alatt oly mértékig fanatizáltak a népzene és néptánc iránt, hogy nem volt kérdés, felnőtt életem megkezdése után, ha tehetem, budapesti és szentendrei együtteseikbe is követem őket, így lettem a Fitos Dezső Társulat tagja.
Mindemellett az iskola és a jó jegyek is mindig fontosak voltak, jelenleg a Budapesti Gazdasági Egyetemen végzem tanulmányaimat. Rövid idő után, már általános iskolában egy cipőben kezdett járni a kettő, ha sokat táncoltam könnyebben ment a tanulás, a figyelem, koncentráció, ha rendszeresen tanultam, jobban ment a tánc is. Kiegészítették egymást, megteremtették az életemben a mai napig tartó testi, lelki, szellemi egyensúlyt, mindegyik részemmé vált. Ezáltal mondhatom, hogy számomra a tánc magát az egészséget jelenti.


Német Viktória
A zalaegerszegi Eötvös iskolában kezdődött minden, 8 éves voltam. Szerencsés vagyok, hogy ilyen hamar rátaláltam az utamra, ebben Kiss Norbertnek óriási szerepe volt.
15 éves koromban tanítani kezdtem, jelenleg pedig a Magyar Táncművészeti Egyetem végzős hallgatója vagyok. A következő mérföldkövet a Fitos Dezső Társulat jelenti számomra, a közös munka újabb és újabb szakmai fejlődést fog jelenteni. Izgalmas kihívások várnak még rám!
- Pálóczy díj
- Nívódíj (ZMF)
- Arany Minősítésű Zalai Gyöngyösnecces táncos


Izsó Lajos Hunor
Elsős gimnazistaként, 15 éves koromban kezdtem el táncolni a békési Belencéres Néptáncegyüttesben. Kezdőként egy alsóbb korosztályhoz kerültem, viszont nagyon hamar világossá vált számomra, hogy a néptánc csöppet sem hasonló bármely más korábbi hobbimhoz. Elkezdtem több csoportba, több együttesbe járni, hogy fejleszthessem magam. Már ekkor elhatároztam, hogy a Kocsis-Fitos alkotópárostól mindenképp szeretnék tanulni. A hobbiból nagyon hamar az életem lett. Későbbiekben a Békéscsabai Bartók Béla Művészeti Szakgimnáziumban szereztem OKJ néptáncos végzettséget. Jelenleg a Magyar Táncművészeti Egyetemen vagyok első éves hallgató. Ifi szólistaként elindultam az Országos Ifjúsági Szólótáncversenyen, ahol a fődíjat, ezüstpitykés táncos címet szereztem. Később a Békéscsabai Országos Szólótáncfesztivál döntőjében szerepelhettem.
Mit jelent a tánc: Számomra a tánc a lelki és testi kiteljesedés. Mindegy, hogy milyen állapotban vagyok, erre mindig van energiám, ez az ami bármikor feltölt.
Miért a társulat: Kezdő táncosként a szintén békési származású Gellén Péter ismertette meg velem a társulatot. Lenyűgözött a táncosok magas technikai tudása, a műsorok sokszínűsége. Már ekkor elhatároztam, hogy amint lehetőségem nyílik, mindenképp szeretnék itt táncolni. Szerencsére az életem úgy alakult, hogy ez megtörténhetett. Bátran állítom: eddigi életem egyik legjobb eseménye volt.


Németh Eszter
Óvodás koromban a felvidéki Kincső Ifjúsági Néptáncegyüttesben kezdtem és középiskolás koromig itt táncoltam. Tanulmányaimat a szülőfalumban a Nagysallói Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskolában végeztem, majd a Fóti Népművészeti Szakgimnáziumban érettségiztem és OKJ-vizsgáztam.
2017-ben a Nemzetközi Legényes és Párostáncversenyen a hiteles előadó díjat nyertem el. A 2019-es Békéscsabai Szólótáncfesztiválon aranygyöngyös táncos díjban részesültem. 2020-ban a Nemzetközi Legényes és Párostáncversenyen a párommal az évad páros táncosa díjat kaptuk és ugyanebben az évben Fülöp Viktor Ösztöndíjban részesültem.
A tánc számomra közösséget, örömöt és felszabadulást jelent! Azért táncolok a Fitos Dezső Társulatban, mert nagyon tetszik Kocsis Enikő és Fitos Dezső munkája és nagyon motiváló, hogy mennyire elhivatottak a szakmájuk iránt. Szerintem a legjobb helyen vagyok ahhoz, hogy szakmailag fejlődjek.


Gellén Péter
Táncos
7 évesen kezdtem néptáncolni és már nagyon korán tudtam, hogy ezt szeretném hivatásomnak választani, hiszen letaglózott ennek a kultúrának a sokszínűsége és szépsége.
Ezüstpitykés és Aranysarkantyús táncos vagyok, nyertem Fülöp Viktor Táncművészeti Ösztöndíjat, Nagy Páva minősítést, idén koreográfusi első helyezést a Zalai Kamaratánc Fesztiválon.
A Fitos Dezső Társulat számomra az önazonosságot jelenti, mind munkamorálban, mind szakmailag.


Bíró Éva
Táncos
Általános iskolás éveimet megkezdve szüleim egy néptánc tagozatos osztályba írattak be, ezzel párhuzamosan a zenéléssel is ismerkedtem, azonban, ahogy teltek az évek egyre biztosabb lett számomra, hogy a táncos vonalat szeretném képviselni és erősíteni. Mezőkövesden a Matyó Néptáncegyüttes tagjaként táncoltam egészen addig, még a fővárosba fel nem kerültem. Az együttes tagjaként Gyöngygalléros táncosi címet szereztem.
Mikor elkezdtem tanulmányaimat a Magyar Táncművészeti Egyetemen, akkor kerültem a társulathoz, ahol immár hetedik éve vagyok táncosa a csapatnak. 2019-ben az Országos szolótáncfesztiválon összteljesítményért nyújtott különdíjban részesültem.
Mióta csak táncolok ez jelenti számomra azt a cselekvést, amiben szeretem magam kiteljesíteni, amiben megnyugszom és olyan kapcsolatokra is tehetek szert, amikre családomként tekintetek. Olyan, tudást, munkabírást, összetartást, szeretetet tapasztaltam itt meg, amire mindig is vágytam. Ezért is vagyok és szeretnék továbbra is a társulat részese lenni.


Gera Zoltán
Táncos
Egész fiatal koromban kezdtem el néptáncot tanulni a gyomaendrődi Körösmenti Táncegyüttes utánpótlás csoportjában. Kipróbáltam a futballt és a tornát is, de valamiért a táncban találtam meg önmagam. Nem volt nagy táncos előképzettségem, nem jártam művészeti szakközépiskolába. Rendszergazda szakon végeztem a szarvasi Vajda Péter Gimnázium és Szakközépiskolában. Az évek alatt Gyomán felkerültem a felnőtt együttesbe és párhuzamban a békéscsabai Tabán Táncegyüttesben kezdtem el táncolni.
2014-től az Ifjú Szívek, később a Magyar Nemzeti Táncegyüttes és a Duna Művészegyüttes táncosa voltam. 2015. óta vagyok tagja a társulatnak. Kocsis Enikő és Fitos Dezső munkássága és tudása példamutató számomra, ezért is szerettem volna a Fitos Dezső Társulatba tartozni. Számomra a tánc nem más, mint szerelem. A paraszti társadalom talpraesettsége és gondolkodásmódja lenyűgöz, nem hiába ez a kötődés hozzájuk.
Díjak:
- 2019. Fülöp Viktor Táncművészeti Ösztöndíj
- 2019. Aranysarkantyús táncos cím és Gál László különdíj
- 2018. Junior Príma díj
- 2017. Nemzetközi legényes és párostánc verseny „Az év kiváló páros táncosa cím”
- 2016. Nemzetközi legényesverseny „Az év kiváló legényes táncosa cím”
- 2015. Deákos szólótáncverseny I. helyezés
- 2015. Nemzetközi legényesverseny különdíj
- 2014. Országos Nagyecsedi verbunkverseny I. helyezés
- 2014. Zalai Kamaratánc Fesztivál I. helyezés
- 2013. Vajdasági szólótáncverseny II. helyezés


Molnár Bálint
Táncos
Már az egészen apró éveimet a zene és a tánc lengte be. Senki sem csinálta hivatásszerűen a családomban, csupán műkedvelő emberek vettek körül, de így is rengeteg hatás ért otthon.
A városomban, Dévaványán kezdtem el néptáncolni. Később felvételt nyertem a Békéscsabán működő Bartók Béla Művészeti Szakgimnáziumba, néptánc szakra. Az itt kapott élmények miatt döntöttem el, hogy ezzel szeretnék foglalkozni egész életemben. 2019-ben Aranysarkantyús táncos címet nyertem, 2020-ban pedig IV. "Fordulj egyet előttem!" Nemzetközi Párostánc versenyen a fődíjat, "Az évad páros táncosa" címet.
A Fitos Dezső Társulat szellemisége, értékrendje és mentalitása áll hozzám a legközelebb, így ebben az együttesben érzem magam a legjobban otthon.